A gabonakása előnyei a gyermekek étrendjében
1. 02. 2023

A gabonakása előnyei a gyermekek étrendjében

A baba megfelelő fejlődéséhez elengedhetetlen a kiegyensúlyozott étrend, amely minden fontos tápanyagot tartalmaz. Közvetlenül a születés után az anyatej az ideális táplálási mód, de ez fokozatosan elégtelenné válik. Annak érdekében, hogy a kisbaba tovább növekedhessen, a 4. és 6. hónap között szükségessé válik a hozzátáplálás. A zöldség és gyümölcs mellett ideális étel a gabonakása is.

Amint a baba az első etetések során megismerkedik a zöldségekkel, gyümölcsökkel és húsokkal, a gabonakása is előnyös tápanyagforrássá válik a számára. Ezek a húsokkal, gyümölcsökkel és zöldségekkel együtt biztosítják számára mindazt, ami az anyatejből már hiányzik. Elkészítésük nagyon egyszerű, és a nap bármely szakában adható a csecsemőknek.

A zabkása főként a fejlődő agy számára biztosít energiát

A babakása fő összetevője a gabonafélék, amelyek különböző mennyiségben és arányban tartalmaznak fehérjéketszénhidrátokatzsírokatásványi anyagokatvitaminokat és rostokat. Ezért támogatják az egészséges növekedést és természetes fejlődést, az emésztőrendszer működését, az agy, valamint a csont- és izomrendszer természetes fejlődését. Nem kevésbé fontos azonban, hogy különösen a gabonafélékben található szénhidrátok adják a gyerekeknek az energiát, amelyre most még nagyobb szükségük van, mint felnőttkorban.

Legnagyobb fogyasztója az agy, amely a fejlődés ezen szakaszában az összes energia akár 60%-át is felveszi. A megfelelő működéshez a csecsemőnek napi 90 gramm könnyen emészthető szénhidrátra van szüksége élete első évében. Ezeket pedig a Kendamil zabkása optimális mennyiségben tartalmazza. Kizárólag válogatott gabonafélékből, azok gondosan válogatott keverékeiből vagy gyümölcsökből származnak. A Kendamil zabkása minden szükséges tápanyag forrásból pont annyit tartalmaz, amennyire a kicsiknek szükségük van a növekedéshez. Ez nagyon fontos, hogy később ne fenyegesse őket az elhízás és a túlsúlyhoz kapcsolódó betegségek.

Szerkezet és összetétel a kornak megfelelően

A gyerek kása a gyermek életkorához és aktuális fejlettségi szintjéhez igazodik. A magyar piacon kapható többi, csecsemőknek szánt kásához hasonlóan a Kendamil csomagolásokon is feltüntettük a kezdő hónapot, amelytől kezdve alkalmasak a csecsemő számára. Az optimális mennyiségű tápanyag és a hozzáadott vitaminok mellett a textúra is az életkorhoz igazodik. Kicsiknek finomabb, nagyobb babáknak nagyobb darabokat is tartalmaz. Ezek a nagyobb gyerekeknek szánt kásák, többek között a kibújó fogak használatára sarkallnak. A kisebbek pocakjának azonban egy nagyon finom kását szántunk, amelyet a még fejlődő emésztőrendszer képes jól feldolgozni.

Kezdje a finom textúrájú kásákkal

Különösen az elején az orvosok azt javasolják, hogy a csecsemőknek egyadagos zabkásákat adjanak, és a gluténmentes változatukkal kezdjék. A Kendamil kifejlesztette a Kendamil tejmentes rizskását, amely a betöltött 4. hónaptól kezdve alkalmas a hozzátáplálás megkezdésére. Csak nagyon finomra őrölt, fontos B1-vitaminnal dúsított rizst tartalmaz. Ezután egy lépéssel tovább lehet menni, és a babának Kendamil banán ízú tejes kását kínálni, amely egyesíti a rizs, a kukorica és a banán nagyszerű tulajdonságait. Fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal is gazdagított, így a gyermekek számára szükséges összes fontos tápanyagot biztosítja.

KendamilKendamil

Az idősebb gyermekeknek szánt zabkása nagyobb darabokkal

A Kendamil portfóliójában természetesen megtalálható minden korosztályának a megfelelő tejpép. A 6. hónap végétől a kisevők már élvezhetik a Kendamil Tejes krémes zabkását és ízlelőbimbóikat megörvendeztetheti a Kendamil Tejkása fekete ribizlivel és almával. A kis zöldségimádóknak az anyukák készíthetnek Kendamil tejes kását brokkolival, karfiollal és paradicsommal. Már egy hónappal később, azaz a 7. hónap végétől élvezhetik a Kendamil tejkását erdei gyümölcsökkelKendamil Bio tejmentes zabkását szilvával és banánnal esetleg a Kendamil Bio tejmentes többmagvas zabkását. Általánosságban elmondható, hogy a gyerekek növekedésével a zabkása állaga megváltozik. Fokozatosan elkezdenek nőni a fogak, amiket le kell foglalni, továbbá a velünk születtet rágóreflexünkre is emlékeztetni kell a szervezetet. Ezért a kásák nagyobb gabonadarabokat és esetleg gyümölcsöt is tartalmaznak.

KendamilKendamilKendamilKendamilKendamilKendamil

A glutén nem ellenség

A zöldség és gyümölcs bébiételek bevezetéséhez hasonlóan a gabona kásákra is ugyanaz az ajánlás vonatkozik: ne késleltesse a gyermekek megismertetését a lehetséges allergénekkel, pl. a gluténnel. Az allergénekkel való késői érintkezés nem csökkenti az allergiás reakciók kialakulásának kockázatát, még azoknál az egyéneknél sem, akik veleszületetten hajlamosak rá. A gyermektáplálkozással foglalkozó szakértők ezért azt javasolják, hogy a szoptatás ideje alatt a gluténtartalmú ételeket is fogyasszák. Bár legkorábban a 4. hónap vége után, de nem is később, mint a 7. hónap végével. Egy gyereket azonban semmiképpen sem szabad azonnal kitenni egy teli tányér búzakásnak. Elég, ha az anya kezdetben megkínálja néhány teáskanál, például Kendamil tejszínes zabkásávalKendamil tejkásával fekete ribizlivel és almával, zab, búza és feketeribizli keverékéből, vagy egyéb kásák valamelyikéből. Az az információ, hogy nyugati civilizációnkban a lakosságnak csak egy százaléka szenved valódi gluténallergiától, hozzájárulhat a szülők nagyobb nyugalmához.

Hogyan kezdjünk a kásákkal?

Amikor a gyermek étrendjébe bevezetjük a zabkását, a táplálkozási szakemberek azt javasolják, hogy először a gyermek által már ismert, tejből készült, tejmentes zabkásákkal kezdjünk. Így az anya használhatja az addig is adott anyatejet vagy a csecsemőtápszert. A Kendamil zabkásákat is így készítik, például a már említett Kendamil Tejmentes rizskását. Előnye, hogy a felszolgált ételek íze nem sokat változik a baba számára. A baba először a normál adag csecsemőtej felét igya meg, és csak ezután jön a zabkása, amely a tej másik felét helyettesíti. Idővel a babatejet ki lehet cserélni zabkásával. A gyerekkása nagy előnye, hogy az anyukák a nap bármely szakában – reggelire, ebédre vagy vacsorára – tálalhatják a gyerekeknek. A babák sokkal jóllakottabbak, mint önmagában az anyatejtől, és ha vacsorára adják, tovább és nyugodtabban alszanak. Velük együtt ezért a szülők is jobban fognak aludni.

A tejmentes és tejes kásák előnyei

A piacon kétféle babakása van forgalomban. Az első a már említett tejmentes zabkása, amely a tehéntej-fehérje allergiás gyermekek számára is előnyös, mert speciális tejben készíthetők el – hidrolizált csecsemőtej már lebontott (leegyszerűsítve megemésztett) fehérjével. Ellenben a tejes zabkása már tartalmaz tejet, ami megkönnyíti és gyorsabbá teszi az elkészítést az anyák számára. Ezeket egyszerűen belekeverjük a forralt babavízbe. A legújabb tudományos ismeretek és hosszú távú vizsgálatok alapján a Kendamil mind a két fajtát pontos mennyiségű vitaminnal, ásványi anyaggal és egyéb tápanyaggal gazdagítja, amelyek a csecsemők megfelelő fejlődéséhez szükségesek az adott életkorban. A Kendamil zabkásák teljes portfóliója megvásárolható például a hivatalos forgalmazó webáruházában, itt.

Forrás:

Butte N, Cobb K, Dwyer J, Graney L, Heird W, Rickard K. The start healthy guidelines for infants and toddlers. J Am Diet Assoc 2004; 104: 442-454.
Picarelli A, Tola M di, Sabbatella L, Gabrielli F, Cello T di, Anania MC, Mastracchio A, Silano M, Vincenzi M de. Immunologic evidence of no harmful effect of oats in celiac
Thompson, T. Do oats belong in a gluten-free diet? J Am Diet Assoc. 1997; 97(12) 1413-6.
Janatuinen, E.K.; Kemppainen, T. A.; Pikkarainen, P. H.; Holm, K. H.; Kosma, V. M.; Uusitupa, M. I.; Maki, M.; Julkunen, R. J. Lack of cellular and humoral immunological responses to oats in adults with celiac disease. Gut 2000; 46 (3): 327-331.
Codex stan 1-1985 (rev. 1991): codex general standard for the labeling of prepackaged Foods
Foster. Powell K, Holt SHA, Brans-Miller JC. International table of glycemic index and glycemic load values: 2002. American Journal of Clinical Nutrition 2002, 76:5-56

Top