Az anyatej a csecsemők számára a legtermészetesebb táplálék, amely biztosítja számukra a megfelelő és optimális növekedésükhöz szükséges összes anyagot. Az anyatej egyedülálló bioaktív összetevője1 a HMO-k (Human Milk Oligosaccharides), amelyek fontos szerepet játszanak az újszülött immunrendszerében. Emellett befolyásolják a bélflóra kialakulását és a bél fejlődését.
Szerkezetük egyedülálló - összetett szénhidrátok (cukrok), amelyek alapja a laktóz. A HMO-k a csecsemők számára emészthetetlen rostok, amelyek a bélbaktériumok táplálékául szolgálnak. Tudta, hogy a HMO-k előállítása az anya által az anyatej előállítására fordított teljes energia 10%-át igényli?
Viszonylag nemrég fedezték fel őket az anyatejben. Csak a modern technológiák fejlődése az elmúlt tíz évben tette lehetővé legalább néhányuk első szintetikus előállítását. Manapság lehetőség van arra, hogy ezeket az oligoszacharidokat mesterséges csecsemő tápszerekhez adják, ami még közelebb hozza összetételüket az anyatejhez.
Az anyatej oligoszacharidjai az anyatej 3. legnagyobb szilárd összetevője, amelyben hatalmas mennyiség található, egyes tanulmányok akár 1000 különböző struktúráról is beszámolnak. Például a 2'FL pozícióban lévő HMO (fukozilaktóz) volt az első szintetikusan előállított oligoszacharid! Továbbá találkozhatunk HMO-val a 3'GL pozícióban (3'-galaktoszillaktóz). Ez a galaktoszilaktóz, amely például a tehéntejre jellemző, de az anyatejben is megtalálható, különösen kezdetben a kolosztrumban.
A kolosztrum az első anyatej, amelyből a baba közvetlenül a születés után hatalmas mennyiségű hasznos anyagot kap. Az érett anyatejben a HMO (3'GL) kisebb mennyiségben található meg, de szinte mindig jelen van.3 Ez a prebiotikum segít megelőzni a gyulladásos reakciókat, különösen az éretlen bélnyálkahártyában, illetve megakadályozhatja a bélbarrier integritásának elvesztését.4, 5, 6
Tudjuk, hogy ezek az oligoszacharidok nem táplálkozási jelentőségűek, de fontos bioaktív komponensek. A HMO-knak négy fő funkciójuk van, amelyek a következők:
A természetben általában megtalálható prebiotikus oligoszacharidok közé tartoznak a laktózban található galaktooligoszacharidok (GOS) vagy a növényekben található fruktooligoszacharidok (FOS). Az anyatej oligoszacharidokkal kapcsolatos kutatások alapján kifejlesztették a galaktooligoszacharidok és fruktooligoszacharidok 9:1 arányú keverékét (GOS/FOS). A keverékben a GOS és a FOS egymásra hatnak. Ezt a prebiotikus keveréket már több mint 20 éve használják, és a legnagyobb számú szakértői véleményezett tanulmány bizonyítja a hatását:
Források: